Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více

Sarah Sharma: sExit Machine

25.9.2018  Praha  | 

Přednáška navazuje na projekt „the sExit“, který se zabývá genderovým aspektem politiky úniku (exitu). Půjde o přehled široké škály mužských únikových fantazií napříč politickým spektrem. sExity se objevují v geopolitickém, technologickém i intimním prostoru. sExit se skrývá v nacionalistických hnutích (Brexit), nástupu sexuálních robotů, programech digitálního detoxu, aktivismu v oblasti mužských práv a dokonce i v některých odnožích autonomistického marxismu.

Více
feminismus.czČlánky › Eva Hauserová vystavuje své (ne)naivní umění v Minigalerii Gender Studies

Eva Hauserová vystavuje své (ne)naivní umění v Minigalerii Gender Studies

26. květen 2004  | Zuzana Patočková  |  Econnect
Ve čtvrtek 13. 5. 2004 byla v Minigalerii Gender Studies v Praze zahájena výstava „naivisticko-hororově-feministických“ obrazů Evy Hauserové. Malé obrázky, které Eva Hauserová nejčastěji maluje olejovými barvami na kartóny z bonboniér, nejsou tak úplně naivní a veselé, jak by se na první pohled mohlo zdát. Velice citlivě a otevřeně se v nich dotýká problematiky mateřství. „Myslím si, že v naší patriarchální a postpatriarchální společnosti se umění obecně dost málo zabývá rodičovstvím a mateřstvím,“ řekla na čtvrteční vernisáži.

Ve čtvrtek 13. 5. 2004 byla v Minigalerii Gender Studies v Praze zahájena výstava „naivisticko-hororově-feministických“ obrazů Evy Hauserové.

Malé obrázky, které Eva Hauserová nejčastěji maluje olejovými barvami na kartóny z bonboniér, nejsou tak úplně naivní a veselé, jak by se na první pohled mohlo zdát. Velice citlivě a otevřeně se v nich dotýká problematiky mateřství. „Myslím si, že v naší patriarchální a postpatriarchální společnosti se umění obecně dost málo zabývá rodičovstvím a mateřstvím,“ řekla na čtvrteční vernisáži. Hauserová zobrazuje ženu věčně se strachující o zdraví svých dětí, ženu instinktivní, osamělou (například v obrazech Proč jsou pořád nemocné, Erotogenní zóny, Vánoce…).

Přitahují ji také různé pohádkové bytosti, které ze zásady maluje v ženském podání, nejčastěji jako sudičky a vodnice. Ovšem ze všeho nejvíce ji, podle vlastních slov, fascinují kočky. Bílá kočka, symbolizující náruživost a tajuplnost, nechybí téměř na žádném z jejích obrazů.

V Minigalerii Gender Studies nevystavuje Eva Hauserová poprvé. Byla jednou z umělkyň, jež galerie představila bezprostředně po zahájení své činnosti v roce 1998. Minigalerie Gender studies vznikla pod vedením Lenky Králové. Od roku 2003 je její kurátorkou Gabriela Kontra. Galerie má nekomerční charakter a dává prostor jak profesionálním, tak amatérským umělkyním všech věkových kategorií.

Eva Hauserová se narodila v roce 1954. Přestože vystudovala genové inženýrství, dnes se věnuje překladatelství a psaní knih. Původně vědecko-fantastickou literaturu vystřídala poněkud závažnější témata jako feminismus (například kniha Na koštěti se dá i lítat), ekologie a alternativní životní styl (Peníze nebo život. Kudy ven z pasti konzumerismu). Eva Hauserová bude také jednou z kandidátek Strany pro otevřenou společnost ve volbách do Evropského parlamentu.

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.