Domácí násilí - veřejné setkání a diskuse

10.12.2018  Středočeský kraj  | 

Otevřená společnost o. p. s., Fórum 50%, o. p. s. , MĚSTO BUŠTĚHRAD a Rodinné centrum Buštěhradský Pelíšek VÁS ZVOU NA VEŘEJNÉ SETKÁNÍ A DISKUSI NA TÉMA: DOMÁCÍ NÁSILÍ

Více

Konference k výstavě Feministická avantgarda

11.12.2018  Jihomoravský kraj  | 

Jako součást doprovodného programu k výstavě připravuje Dům umění konferenci, která se bude zabývat širšími socio-kulturními aspekty (ne)přítomnosti feministické avantgardy v sedmdesátých, potažmo osmdesátých letech minulého století u nás a specifickými podmínkami, za nichž se v tomto období feministické myšlení profilovalo, respektive obezřetně obcházelo. Smyslem konference je přispět k diskusi o důvodech, proč debaty o feminismu a genderu přežívaly v bývalém Československu tak dlouho na okraji zájmu a proč je tomu tak do jisté míry dodnes. V bouřlivých 60. letech, kdy rapidně narůstal zájem o pochopení role žen ve společnosti (včetně jejích historických proměn) a kdy západní feministické hnutí uvádělo tzv. ženské otázky do sociálně-politické praxe, nebyla u nás druhá vlna feminismu téměř zaznamenána. Závažné politické okolnosti srpna 1968, sovětské okupace a následné normalizace zastavily tento proces v zárodku chystaných sociálních reforem a debaty o feminismu a genderu postihl podobný osud jako jiné nonkonformní myšlenkové trendy.

Více

Feministická avantgarda

12.12.2018  Jihomoravský kraj  | 

Skupinová mezinárodní výstava Feministická avantgarda představí mimořádná díla umělkyň, tvořících v sedmdesátých až devadesátých letech minulého století na feministické téma. Práce na emancipační témata ze soukromé rakouské sbírky SAMMLUNG VERBUND pocházejí od světově významných umělkyň.

Více
feminismus.czČlánky › Eva Hauserová vystavuje své (ne)naivní umění v Minigalerii Gender Studies

Eva Hauserová vystavuje své (ne)naivní umění v Minigalerii Gender Studies

26. květen 2004  | Zuzana Patočková  |  Econnect
Ve čtvrtek 13. 5. 2004 byla v Minigalerii Gender Studies v Praze zahájena výstava „naivisticko-hororově-feministických“ obrazů Evy Hauserové. Malé obrázky, které Eva Hauserová nejčastěji maluje olejovými barvami na kartóny z bonboniér, nejsou tak úplně naivní a veselé, jak by se na první pohled mohlo zdát. Velice citlivě a otevřeně se v nich dotýká problematiky mateřství. „Myslím si, že v naší patriarchální a postpatriarchální společnosti se umění obecně dost málo zabývá rodičovstvím a mateřstvím,“ řekla na čtvrteční vernisáži.

Ve čtvrtek 13. 5. 2004 byla v Minigalerii Gender Studies v Praze zahájena výstava „naivisticko-hororově-feministických“ obrazů Evy Hauserové.

Malé obrázky, které Eva Hauserová nejčastěji maluje olejovými barvami na kartóny z bonboniér, nejsou tak úplně naivní a veselé, jak by se na první pohled mohlo zdát. Velice citlivě a otevřeně se v nich dotýká problematiky mateřství. „Myslím si, že v naší patriarchální a postpatriarchální společnosti se umění obecně dost málo zabývá rodičovstvím a mateřstvím,“ řekla na čtvrteční vernisáži. Hauserová zobrazuje ženu věčně se strachující o zdraví svých dětí, ženu instinktivní, osamělou (například v obrazech Proč jsou pořád nemocné, Erotogenní zóny, Vánoce…).

Přitahují ji také různé pohádkové bytosti, které ze zásady maluje v ženském podání, nejčastěji jako sudičky a vodnice. Ovšem ze všeho nejvíce ji, podle vlastních slov, fascinují kočky. Bílá kočka, symbolizující náruživost a tajuplnost, nechybí téměř na žádném z jejích obrazů.

V Minigalerii Gender Studies nevystavuje Eva Hauserová poprvé. Byla jednou z umělkyň, jež galerie představila bezprostředně po zahájení své činnosti v roce 1998. Minigalerie Gender studies vznikla pod vedením Lenky Králové. Od roku 2003 je její kurátorkou Gabriela Kontra. Galerie má nekomerční charakter a dává prostor jak profesionálním, tak amatérským umělkyním všech věkových kategorií.

Eva Hauserová se narodila v roce 1954. Přestože vystudovala genové inženýrství, dnes se věnuje překladatelství a psaní knih. Původně vědecko-fantastickou literaturu vystřídala poněkud závažnější témata jako feminismus (například kniha Na koštěti se dá i lítat), ekologie a alternativní životní styl (Peníze nebo život. Kudy ven z pasti konzumerismu). Eva Hauserová bude také jednou z kandidátek Strany pro otevřenou společnost ve volbách do Evropského parlamentu.

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.