PRODLOUŽENO: Výstava | PRAHA FEMINISTICKÁ. Místa, kde se psala historie

8.3.2024  Praha  |  Měsíc březen je věnován feministické historii. V předvečer MDŽ, 7. 3. bude v 18:00 slavnostně zahájena výstava PRAHA FEMINISTICKÁ. Místa, kde se psala historie. Přijďte se podívat na místa spojená s historií ženského hnutí očima fiktivní postavy Anny Kovářové, která vás provede vším, co zažila na vlastní kůži. A zanechte vlastní stopu ve feministické historii. Více

Posil svůj hlas ve veřejném prostoru

23.3.2024  Praha  |  Je ti 15–29 let a žiješ v Moravskoslezském, Ústeckém nebo Karlovarském kraji? Není ti lhostejné, co se kolem tebe děje? Chceš si zlepšit své argumentační a prezentační dovednosti a obranu před manipulací? Přihlas se na workshop a posil svůj hlas ve veřejném prostoru! Více

Týden pro reprodukční spravedlnost

2.4.2024  Praha  | 

Nechceš pochodovat s extrémisty, co chtějí lidem odepírat právo na interrupci? Aliance pražských feministických kolektivů pro začátek jara připravila příjemnější alternativu. Přidej se k prvnímu pražskému Týdnu reprodukční spravedlnosti a seznam se s aktivistickou scénou, které bojuje za reprodukční práva nejen v České republice.

Více
feminismus.czČlánky › Dvacet let Gender Studies

Dvacet let Gender Studies

Dvacet let Gender Studies
Gender Studies, o. p. s. slaví v prosinci 20. výročí své existence. Organizace prošla během dvaceti let mnohými změnami, v současnosti ji lze považovat za etablovanou instituci, která podstatně ovlivňuje genderovou rovnost v české společnosti.

Gender Studies, o. p. s. slaví v prosinci 20. výročí své existence. Organizace prošla během dvaceti let mnohými změnami, v současnosti ji lze považovat za etablovanou instituci, která podstatně ovlivňuje genderovou rovnost v české společnost.

„Vznik Gender Studies je velký úspěch. Před dvaceti lety zde nebylo nic, ani jsme termín „gender“ neznaly a nedovedly vyslovit. Vysvětlovaly jsme sobě i posluchačům základní pojmy jako „feminismus“, „gender“, „ženské hnutí“ a „emancipace“. Paralelně při tom jsme reagovaly v novinách na antifeminismus mnoha mužů, kteří se vrátili z exilu, a musely jsme se hádat i na zahraničních konferencích, že není možné interpretovat postavení žen v postkomunistických zemích dle schémat vytvořených na Západě. Věděly jsme spíše, co je to antifeminismus než feminismus. Dnes je Gender Studies fungující knihovna, centrum pro projekty na podporu žen, středisko, které je oslovováno politiky i vládními činiteli. Nikdo již nepochybuje, že Gender Studies a tematika, kterou evidují, patří do této společnosti,“ říká zakladatelka Gender Studies, Jiřina Šiklová. Lada Wichterlová, dlouholetá zaměstnankyně a manažerka Gender Studies, k tomu podotýká: „Dnes už tolik nediskutujeme o feminismu, diskutujeme mnohem více o genderových dopadech ekonomických reforem, novel zákonů, směřování rodinné politiky, o dlouhodobých dopadech jednotlivostí na životy českých žen a mužů. Zabýváme se tím, co udělat pro rodiče s malými dětmi a seniorky či seniory, kteří čelí diskriminaci na trhu práce. Diskutujeme o tom, co udělat pro osamělé matky, jak předcházet negativním dopadům rozvodů a rozchodů na situaci jednotlivců, diskutujeme o tom, co udělat pro oběti znásilnění, pro oběti sexuálního obtěžování. Ale hlavně se snažíme prosadit pozitivní opatření. A jsme slyšeny a viděny, vnímány a respektovány. Prostor se pomalu otevřel, diskutuje se mnohem lépe, svobodněji a sebevědoměji. S ohledem na stav české společnosti jsme pořád na začátku, ale od devadesátých let jsme ušly kus cesty.“

Z historie Gender Studies

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.