Vyučená švadlena národního podniku Šumavan

27.11.2017  Praha  | 

Galerie hlavního města Prahy představuje práce české umělkyně užívající provokativní pseudonym Sráč Sam. Její tvorba je založena na aktivní kritice nefunkčních/neproduktivních institucionálních rámců a nabývá rozmanitých podob od architektonických realizací přes objektovou, textilní, malířskou či filmovou tvorbu po sociálně angažované performativní projekty.
 

Více

Lepší zítřky očima autorek sci-fi /Future Gate 2018/

18.2.2018  

Redaktorka a hudební poblicistka Radia Wave Marie Čtveráčková si bude povídat společně s významnými autorkami sci-fi a fantastiky - Františkou Vrbenskou, Vilmou Kadlečkovou, Julií Novákovou a Lucií Lukačovičovou - o výrazných hrdinkách, konstruování ženství a lepší budoucnosti, velkých společenských změnách, svobodě, soužití, a roli literatury v tom všem.

 

Více

Venušiny dny 2018 - Festival umění o ženách, od žen a pro ženy

7.3.2018  Praha  | 

Třetí ročník festivalu věnovaného umění o ženách, od žen, s ženami i proti nim. Venuše opět otvírá své lůno. A protože jde o třetí ročník, můžete se těšit na tři premiéry a tři zahraniční hosty.

 

Více
feminismus.czČlánky › Dětí bez lásky stále přibývá

Dětí bez lásky stále přibývá

3. červen 2003  | InfoservisNP  |  Infoservis NP
Česká republika drží neradostné prvenství. Máme největší počet dětí v ústavní výchově a nejmenší počet pěstounských rodin v celé střední a východní Evropě. "Každoročně je u nás do ústavní péče umísťováno přes čtyři tisíce dětí. Celkem jich v ústavech vyrůstá přes 22 tisíc. Ve 4607 pěstounských rodinách žilo loni jen šest tisíc dětí.
Česká republika drží neradostné prvenství. Máme největší počet dětí v ústavní výchově a nejmenší počet pěstounských rodin v celé střední a východní Evropě. "Každoročně je u nás do ústavní péče umísťováno přes čtyři tisíce dětí. Celkem jich v ústavech vyrůstá přes 22 tisíc. Ve 4607 pěstounských rodinách žilo loni jen šest tisíc dětí.

To jsou alarmující čísla," říká Zuzana Baudyšová, ředitelka nadace Naše dítě s tím, že tuto skutečnost kritizuje rovněž Výbor pro práva dítěte OSN. Roční pobyt dítěte v ústavu přitom podle Baudyšové stojí průměrně 200 tisíc korun, zatímco u náhradní rodinné péče jde o náklady až o 150 tisíc korun nižší. "Navrhujeme zřídit ombudsmana pro děti a mladistvé, který se již osvědčil v mnoha státech Evropy, například ve skandinávských zemích," dodává. Současný systém náhradní výchovné péče v Česku je v rozporu i s praxí v zemích Evropské unie. "Například ve Velké Británii, stejně jako v Německu a Rakousku, není možné, aby děti mladší deseti let byly umísťovány do ústavů, ale vždy pouze do pěstounských rodin různého typu," poznamenává Baudyšová. U dítěte, které od narození do tří let vyrůstá v ústavním zařízení, se přitom vystřídá až dvacet osm sester a do své zletilosti projde podle věku a zdravotního stavu čtyřmi zařízeními - od kojeneckého ústavu přes dětský domov pro děti do tří let a diagnostický ústav až po školský dětský domov. Dochází zároveň k rozdělování sourozenců a přetrhání jejich vazeb. "Není divu, že je to pro děti traumatizující, zažívají šok, sami se pak v dospělosti nedokážou zhostit rodičovské role a jejich potomci končí opět v ústavech nebo jsou zanedbáváni a týráni," zdůrazňuje Zuzana Baudyšová.

Zdroj: Právo, Praha, 2.6.

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.