PRODLOUŽENO: Výstava | PRAHA FEMINISTICKÁ. Místa, kde se psala historie

8.3.2024  Praha  |  Měsíc březen je věnován feministické historii. V předvečer MDŽ, 7. 3. bude v 18:00 slavnostně zahájena výstava PRAHA FEMINISTICKÁ. Místa, kde se psala historie. Přijďte se podívat na místa spojená s historií ženského hnutí očima fiktivní postavy Anny Kovářové, která vás provede vším, co zažila na vlastní kůži. A zanechte vlastní stopu ve feministické historii. Více

Posil svůj hlas ve veřejném prostoru

23.3.2024  Praha  |  Je ti 15–29 let a žiješ v Moravskoslezském, Ústeckém nebo Karlovarském kraji? Není ti lhostejné, co se kolem tebe děje? Chceš si zlepšit své argumentační a prezentační dovednosti a obranu před manipulací? Přihlas se na workshop a posil svůj hlas ve veřejném prostoru! Více

Týden pro reprodukční spravedlnost

2.4.2024  Praha  | 

Nechceš pochodovat s extrémisty, co chtějí lidem odepírat právo na interrupci? Aliance pražských feministických kolektivů pro začátek jara připravila příjemnější alternativu. Přidej se k prvnímu pražskému Týdnu reprodukční spravedlnosti a seznam se s aktivistickou scénou, které bojuje za reprodukční práva nejen v České republice.

Více
feminismus.czČlánky › Dětí bez lásky stále přibývá

Dětí bez lásky stále přibývá

3. červen 2003  | InfoservisNP  |  Infoservis NP
Česká republika drží neradostné prvenství. Máme největší počet dětí v ústavní výchově a nejmenší počet pěstounských rodin v celé střední a východní Evropě. "Každoročně je u nás do ústavní péče umísťováno přes čtyři tisíce dětí. Celkem jich v ústavech vyrůstá přes 22 tisíc. Ve 4607 pěstounských rodinách žilo loni jen šest tisíc dětí.
Česká republika drží neradostné prvenství. Máme největší počet dětí v ústavní výchově a nejmenší počet pěstounských rodin v celé střední a východní Evropě. "Každoročně je u nás do ústavní péče umísťováno přes čtyři tisíce dětí. Celkem jich v ústavech vyrůstá přes 22 tisíc. Ve 4607 pěstounských rodinách žilo loni jen šest tisíc dětí.

To jsou alarmující čísla," říká Zuzana Baudyšová, ředitelka nadace Naše dítě s tím, že tuto skutečnost kritizuje rovněž Výbor pro práva dítěte OSN. Roční pobyt dítěte v ústavu přitom podle Baudyšové stojí průměrně 200 tisíc korun, zatímco u náhradní rodinné péče jde o náklady až o 150 tisíc korun nižší. "Navrhujeme zřídit ombudsmana pro děti a mladistvé, který se již osvědčil v mnoha státech Evropy, například ve skandinávských zemích," dodává. Současný systém náhradní výchovné péče v Česku je v rozporu i s praxí v zemích Evropské unie. "Například ve Velké Británii, stejně jako v Německu a Rakousku, není možné, aby děti mladší deseti let byly umísťovány do ústavů, ale vždy pouze do pěstounských rodin různého typu," poznamenává Baudyšová. U dítěte, které od narození do tří let vyrůstá v ústavním zařízení, se přitom vystřídá až dvacet osm sester a do své zletilosti projde podle věku a zdravotního stavu čtyřmi zařízeními - od kojeneckého ústavu přes dětský domov pro děti do tří let a diagnostický ústav až po školský dětský domov. Dochází zároveň k rozdělování sourozenců a přetrhání jejich vazeb. "Není divu, že je to pro děti traumatizující, zažívají šok, sami se pak v dospělosti nedokážou zhostit rodičovské role a jejich potomci končí opět v ústavech nebo jsou zanedbáváni a týráni," zdůrazňuje Zuzana Baudyšová.

Zdroj: Právo, Praha, 2.6.

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.