Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

Média z pohledu novinářek - diskusní večer

19.9.2018  Praha  | 

Další z řady diskusních večerů v Knihovně Gender Studies bude tentokrát věnován tématu žen v médiích a zpravodajství. Diskutovat budeme o situaci novinářek v českém mediálním prostředí a jejich postavení v redakcích nebo o vlivu genderu na mediální obsah.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více
feminismus.czČlánky › Dětí bez lásky stále přibývá

Dětí bez lásky stále přibývá

3. červen 2003  | InfoservisNP  |  Infoservis NP
Česká republika drží neradostné prvenství. Máme největší počet dětí v ústavní výchově a nejmenší počet pěstounských rodin v celé střední a východní Evropě. "Každoročně je u nás do ústavní péče umísťováno přes čtyři tisíce dětí. Celkem jich v ústavech vyrůstá přes 22 tisíc. Ve 4607 pěstounských rodinách žilo loni jen šest tisíc dětí.
Česká republika drží neradostné prvenství. Máme největší počet dětí v ústavní výchově a nejmenší počet pěstounských rodin v celé střední a východní Evropě. "Každoročně je u nás do ústavní péče umísťováno přes čtyři tisíce dětí. Celkem jich v ústavech vyrůstá přes 22 tisíc. Ve 4607 pěstounských rodinách žilo loni jen šest tisíc dětí.

To jsou alarmující čísla," říká Zuzana Baudyšová, ředitelka nadace Naše dítě s tím, že tuto skutečnost kritizuje rovněž Výbor pro práva dítěte OSN. Roční pobyt dítěte v ústavu přitom podle Baudyšové stojí průměrně 200 tisíc korun, zatímco u náhradní rodinné péče jde o náklady až o 150 tisíc korun nižší. "Navrhujeme zřídit ombudsmana pro děti a mladistvé, který se již osvědčil v mnoha státech Evropy, například ve skandinávských zemích," dodává. Současný systém náhradní výchovné péče v Česku je v rozporu i s praxí v zemích Evropské unie. "Například ve Velké Británii, stejně jako v Německu a Rakousku, není možné, aby děti mladší deseti let byly umísťovány do ústavů, ale vždy pouze do pěstounských rodin různého typu," poznamenává Baudyšová. U dítěte, které od narození do tří let vyrůstá v ústavním zařízení, se přitom vystřídá až dvacet osm sester a do své zletilosti projde podle věku a zdravotního stavu čtyřmi zařízeními - od kojeneckého ústavu přes dětský domov pro děti do tří let a diagnostický ústav až po školský dětský domov. Dochází zároveň k rozdělování sourozenců a přetrhání jejich vazeb. "Není divu, že je to pro děti traumatizující, zažívají šok, sami se pak v dospělosti nedokážou zhostit rodičovské role a jejich potomci končí opět v ústavech nebo jsou zanedbáváni a týráni," zdůrazňuje Zuzana Baudyšová.

Zdroj: Právo, Praha, 2.6.

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.