Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

Média z pohledu novinářek - diskusní večer

19.9.2018  Praha  | 

Další z řady diskusních večerů v Knihovně Gender Studies bude tentokrát věnován tématu žen v médiích a zpravodajství. Diskutovat budeme o situaci novinářek v českém mediálním prostředí a jejich postavení v redakcích nebo o vlivu genderu na mediální obsah.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více
feminismus.czČlánky › Deník staré paní - Jiřina Šiklová

Deník staré paní - Jiřina Šiklová

13. říjen 2003  | Linda Sokačová
Představujeme Vám knihu Jiřiny Šiklové "Deník staré paní", která vyšla v nakladatelství Kalich (Praha, 2003). Tu si můžete objednat prostřednictvím našeho internetového feministického knihkupectví. V roce 1986 vyšla kniha Deník staré paní, kterou napsala Jiřina Šiklová, jako autorka byla podepsána Nina Matulová, krycí jméno, které Jiřina Šiklová použila v době socialismu i pro další tituly. Dnes vyšla přepracovaná zaktualizovaná verze této knihy, kostra však zůstala stejná. Jedná se o fiktivní deník staré paní, která v něm řeší problémy svého stáří, vztahy s rodinou. Ve čtvrtek 30. října se v prostorách knihovny Gender Studies, o. p. s. (Gorazdova 20, Praha 2) koná čtení z této knihy. Číst bude K. Moučková.
V roce 1986 vyšla kniha "Deník staré paní", kterou napsala Jiřina Šiklová, jako autorka byla podepsána Nina Matulová, krycí jméno, které Jiřina Šiklová použila v době socialismu i pro další tituly. Dnes vyšla přepracovaná zaktualizovaná verze této knihy, kostra však zůstala stejná. Jedná se o fiktivní deník staré paní, která v něm řeší problémy svého stáří, vztahy s rodinou, kamarádkami, vyrovnává se se zdravotními i psychickými těžkostmi stáří, se smrtí. Při řešení všech těchto potíží si vypomáhá vlastními úvahami, které opírá o četbu denního tisku, sociologických a filozofických publikací a krásné literatury. Nalezneme zde i řadu praktických rad, informace o neziskových organizacích, které se zabývají problematikou stáří, informace o kurzech a nejrůznějších pomůckách. Od roku 1989 se díky zlepšující se lékařské péči enormně zvýšila průměrná délka života, žije mezi námi tudíž více starých lidí. Knihu lze doporučit všem bez ohledu k věku. Starším pro řadu zajímavých inspirací, jak žít lépe, mladším pro lepší pochopení stáří a problémů stárnutí, kniha je spíše určena laikům, mnozí sociologové v ní však mohou nalézt zajímavé podněty.
„Věková skupina starých lidí v každé společnosti narůstá. Z této skupiny většinu představují ženy, které jsou relativně chudé a osamělé. Úkolem současné staré populace žen je najít životní styl, hodnotný obsah této fáze života, vytvořit subkulturu starých.“ Jiřina Šiklová.

ISBN 80-7017-865-5, brož., 183 str., 153.- Kc. U nás sleva 5%!!!
www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.