PRODLOUŽENO: Výstava | PRAHA FEMINISTICKÁ. Místa, kde se psala historie

8.3.2024  Praha  |  Měsíc březen je věnován feministické historii. V předvečer MDŽ, 7. 3. bude v 18:00 slavnostně zahájena výstava PRAHA FEMINISTICKÁ. Místa, kde se psala historie. Přijďte se podívat na místa spojená s historií ženského hnutí očima fiktivní postavy Anny Kovářové, která vás provede vším, co zažila na vlastní kůži. A zanechte vlastní stopu ve feministické historii. Více

Posil svůj hlas ve veřejném prostoru

23.3.2024  Praha  |  Je ti 15–29 let a žiješ v Moravskoslezském, Ústeckém nebo Karlovarském kraji? Není ti lhostejné, co se kolem tebe děje? Chceš si zlepšit své argumentační a prezentační dovednosti a obranu před manipulací? Přihlas se na workshop a posil svůj hlas ve veřejném prostoru! Více

Týden pro reprodukční spravedlnost

2.4.2024  Praha  | 

Nechceš pochodovat s extrémisty, co chtějí lidem odepírat právo na interrupci? Aliance pražských feministických kolektivů pro začátek jara připravila příjemnější alternativu. Přidej se k prvnímu pražskému Týdnu reprodukční spravedlnosti a seznam se s aktivistickou scénou, které bojuje za reprodukční práva nejen v České republice.

Více
feminismus.czČlánky › Den rovnosti žen a mužů

Den rovnosti žen a mužů

12. červen 2015
Už po desáté si letos 19. června připomeneme Den rovnosti žen a mužů. V letošním roce chceme upozornit na nerovnosti v kariéře mužů a žen a také na to, jaké dopady na finanční situaci žen a celých jejich rodin má mateřství.

Ačkoli jsou ženy srovnatelně kvalifikované a vzdělané či dokonce vzdělanější – počet absolventek vysokých škol v Česku lehce převyšuje počet absolventů – a pracují stejně dobře, za svou práci berou o více než o pětinu méně peněz. Říká Helena Skálová, ředitelka Gender Studies. Čím výše pak jdeme po kariérním žebříčku, tím méně žen potkáváme. A pokud žena na vysoký post dosáhne, rozdíl mezi její odměnou za stejnou práci je výrazně nižší než v případě muže.

Výrazný dopad na ekonomickou situaci žen má také mateřství, jak potvrzuje náš aktuální výzkum Jeho závěry jsou alarmující: České matky na dlouhou dobu zcela opouští trh práce. Zpátky do práce se vracejí s obtížemi, jejich finanční situace je často velmi špatná. To všechno dopadá nejvíce na ty rodiče, kteří jsou na své děti sami. Samoživitelky (ale i samoživitelé) se u nás často ocitají pod hranicí chudoby.

Kombinace různých znevýhodnění v produktivním věku na konci profesní dráhy vede k tomu, že ženy dostávají výrazně nižší starobní důchody a jsou tak častěji ohroženy chudobou. Prvním předpokladem pro změnu tohoto stavu je mít dostatek informací, abych každý z nás mohl dělat ve svém životě taková rozhodnutí, která jej nepřipraví o vlastní budoucnost.

Pro širokou veřejnost jsme proto ke Dni rovnosti žen a mužů připravili několik akcí. První je mobilní právní poradna umístěná v Praze na Karlově náměstí, ve které bude po celý den bezplatně odpovídat na dotazy týkající se pracovněprávních záležitostí naše právnička. K dispozici bude také mimořádné vydání Novin Gender Studies zaměřených právě na ekonomické souvislosti mateřstvím.

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.