Feministická avantgarda

12.12.2018  Jihomoravský kraj  | 

Skupinová mezinárodní výstava Feministická avantgarda představí mimořádná díla umělkyň, tvořících v sedmdesátých až devadesátých letech minulého století na feministické téma. Práce na emancipační témata ze soukromé rakouské sbírky SAMMLUNG VERBUND pocházejí od světově významných umělkyň.

Více

Noc myšlenek – Být či nebýt dnes feminist(k)ou?

31.1.2019  Praha  | 

Co to znamená, když o sobě dnes někdo řekne, že je feminist(k)a? Jakou roli v renesanci feminismu sehrávají sociální sítě? Představuje třeba #MeToo virální fenomén nebo se jedná o společensko-feministické hnutí 21. století? Přijďte na naši akci NOC MYŠLENEK Tváří v tvář přítomnosti: Být či nebýt dnes feminist(k)ou? Se známými osobnostmi jakými jsou Kamil Fila, Pavel Houdek, Abnousse Shalmani se zaměříme na téma feminismu v současnosti prostřednictvím debat a projekce filmu „Kluci a Guillaume, ke stolu!“ 31. ledna u nás ve Francouzském institutu od 17.30 do půlnoci a v CEFRES od 14 do 16 h! Vstup zdarma.

Více

Uvedení tématu sexuálního násilí do českého výzkumu dějin druhé světové války a jejích následků – Workshop

1.2.2019  Praha  | 

Ačkoliv se v uplynulých čtyřiceti letech intenzivně rozvíjel historický výzkum sexuálního násilí, v českém prostředí toto téma stále představuje pověstné bílé místo. A to chceme změnit. V souladu s tezí Susan Brownmiller v níž je znásilnění výrazem moci, nikoli chtíče, nabízí náš workshop uvedení do tohoto tématu. Usilujeme zejména o propojení badatelů, kteří se daným tématem zabývají nebo by o něm chtěli v budoucnu psát. Jednodenní workshop, s účastí Reginy Mühlhäuser a Anny Hájkové, propojí ve třech blocích úvodní metodologickou přednášku s představením případových studií a reflektovanou prací s prameny.

Více
feminismus.czČlánky › Demonstrace proti porušování lidských práv žen v Afgánistánu

Demonstrace proti porušování lidských práv žen v Afgánistánu

14. únor 2001
MOST PRO LIDSKÁ PRÁVA pořádal demonstraci proti porušování lidských práv žen v Afgánistánu (7.4.1999 před afgánským velvyslanectvím v Praze 6, ul. V Tišině 6)
Most pro lidská práva, Dvouměsíčník pro svobodné a rovné vztahy, Dr. V. Peška 666, Chrudim III., panda@chrudim.cz

zasílám Vám krátkou zprávu z demonstrace proti porušování lidských práv zen v Afgánistánu, které jsem se zucastnila.

Ve stredu 7. dubna 1999 se pred bývalou budovou afgánského velvyslanectví konala demonstrace proti porušování lidských práv zen v Afgánistánu, kterou porádal casopis Most pro lidská práva ve spolupráci s Nadací Gender Studies a dalšími zenskými organizacemi.

Demonstrace byla ohlášena jiz o 16. hodin, ale v tuto dobu se sešlo pouze 5 demonstrujících a novinári. Nechybela zde však Policie CR. Prítomní príslusníci legitimovali organizátora akce, samozrejme nechybel ani jejich komentár.

Na zacátku celé akce bylo precteno prohlásení o soucasné situaci zen v Afgánistánu a také dopis, který bude spolu s podpisovými archy zaslán na Ministerstvo zahranicí CR. Další demonstrantky a demonstranti se zacali trousit az kolem pul páte, kdy celá akce koncila.

Bohuzel se tato "obesla" bez velkého zájmu médií a bohuzel i demonstrujících. Krátká fotografická zpráva se objevila v Lidových novinách z 8.4. 1999. Komentár vsak opomnel všechny muze, kterí se této demonstrace také zucastnili.

Linda Sokacová

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.