Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více

Sarah Sharma: sExit Machine

25.9.2018  Praha  | 

Přednáška navazuje na projekt „the sExit“, který se zabývá genderovým aspektem politiky úniku (exitu). Půjde o přehled široké škály mužských únikových fantazií napříč politickým spektrem. sExity se objevují v geopolitickém, technologickém i intimním prostoru. sExit se skrývá v nacionalistických hnutích (Brexit), nástupu sexuálních robotů, programech digitálního detoxu, aktivismu v oblasti mužských práv a dokonce i v některých odnožích autonomistického marxismu.

Více
feminismus.czČlánky › Co skrývá „paměť žen“?

Co skrývá „paměť žen“?

21. červenec 2003  | Marta Ljubková  |  Econnect
Co skrývá „paměť žen“?
Paměť žen
Jaká je „paměť žen“ několika generací, které velkou část svého života prožily v socialistickém bloku?
Svět se rychle mění – kdo zachytí, jak ho prožívaly ženy ve zdánlivě rovnostářské době?
Nepatří právě interview k dokumentárně nejspolehlivějším žurnalistickým žánrům?
Zajímá se o vůbec někdo o „paměť žen“?
Jako reakce na západoevropské a americké feministické studie, jež nejsou aplikovatelné na životní realitu žen z bývalých socialistických zemí vznikl v centru pro Gender Studies v Praze projekt Paměť žen. Projekt zachycuje zkušenosti a názory žen tří generací, narozených v letech 1920 – 1960.
Jaká je „paměť žen“ několika generací, které velkou část svého života prožily v socialistickém bloku?
Svět se rychle mění – kdo zachytí, jak ho prožívaly ženy ve zdánlivě rovnostářské době?
Nepatří právě interview k dokumentárně nejspolehlivějším žurnalistickým žánrům?
Zajímá se o vůbec někdo o „paměť žen“?

Projekt Paměť žen je dlouhodobý mezinárodní projekt, který vznikl v centru pro Gender Studies v Praze. Tato organizace projekt zároveň koordinuje. Projekt započal v polovině devadesátých let jako reakce na západoevropské a americké feministické studie, jež nejsou aplikovatelné na životní realitu, s níž měly zkušenost ženy z bývalých socialistických zemí. Usiluje o to, zachytit (formou oral-history a narativního rozhovoru) životní zkušenosti a názory žen tří generací, narozených v letech 1920 – 1960.

Cílem projektu je odhalit, popsat a pochopit kořeny přetrvávajícího patriarchálního modelu společnosti, zachytit specificky ženský přístup k životu, odstranit přetrvávající klišé a rozpoutat tak diskusi o rolích žen a mužů v společnosti, která by v ideálním případě měla vést i ke konkrétním změnám ve společnosti.

Projekt je zároveň koncipován jako příspěvek k probíhající integraci Evropy – jde o překonávání nejednotností po druhé světové válce rozdělené Evropy, o odstraňování předsudků a klišé, o vzájemné sbližování východo- a středoevropských států a zemí EU.

Projekt je vystaven na bázi multikulturality, to znamená, že probíhá paralelně v několika zemích (ČR, Slovensko, Jugoslávie, Chorvatsko, Polsko, Německo). Tato báze umožňuje srovnávání a vzájemnou součinnost. Zájem o projekt se rozšiřuje i do dalších zemí (k projektu se může připojit jakýkoliv další výzkumný tým souhlasící se statutem a metodologií projektu); byly ustaveny nové týmy v Černé Hoře, zájem mají i ženy v Bulharsku, Makedonii, Bosně a Hercegovině.

Paměť žen není úzce vědecky zaměřený výzkumný projekt - jeho zacílení je mezioborové a svým výstupem se orientuje na širokou občanskou společnost. Projekt dá vzniknout rozsáhlému archivu dokumentů (všechny nahrávky i přepisy se uchovávají); dále se uskuteční semináře a workshopy národních týmů. Výstupem celého projektu bude jak odborné vyhodnocení získaných materiálů, tak také širší veřejnosti dostupné odborné publikace národní i společné.

O tom, co skrývá paměť žen, bychom měli vědět všichni.

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.