Feministická avantgarda

12.12.2018  Jihomoravský kraj  | 

Skupinová mezinárodní výstava Feministická avantgarda představí mimořádná díla umělkyň, tvořících v sedmdesátých až devadesátých letech minulého století na feministické téma. Práce na emancipační témata ze soukromé rakouské sbírky SAMMLUNG VERBUND pocházejí od světově významných umělkyň.

Více

Noc myšlenek – Být či nebýt dnes feminist(k)ou?

31.1.2019  Praha  | 

Co to znamená, když o sobě dnes někdo řekne, že je feminist(k)a? Jakou roli v renesanci feminismu sehrávají sociální sítě? Představuje třeba #MeToo virální fenomén nebo se jedná o společensko-feministické hnutí 21. století? Přijďte na naši akci NOC MYŠLENEK Tváří v tvář přítomnosti: Být či nebýt dnes feminist(k)ou? Se známými osobnostmi jakými jsou Kamil Fila, Pavel Houdek, Abnousse Shalmani se zaměříme na téma feminismu v současnosti prostřednictvím debat a projekce filmu „Kluci a Guillaume, ke stolu!“ 31. ledna u nás ve Francouzském institutu od 17.30 do půlnoci a v CEFRES od 14 do 16 h! Vstup zdarma.

Více

Uvedení tématu sexuálního násilí do českého výzkumu dějin druhé světové války a jejích následků – Workshop

1.2.2019  Praha  | 

Ačkoliv se v uplynulých čtyřiceti letech intenzivně rozvíjel historický výzkum sexuálního násilí, v českém prostředí toto téma stále představuje pověstné bílé místo. A to chceme změnit. V souladu s tezí Susan Brownmiller v níž je znásilnění výrazem moci, nikoli chtíče, nabízí náš workshop uvedení do tohoto tématu. Usilujeme zejména o propojení badatelů, kteří se daným tématem zabývají nebo by o něm chtěli v budoucnu psát. Jednodenní workshop, s účastí Reginy Mühlhäuser a Anny Hájkové, propojí ve třech blocích úvodní metodologickou přednášku s představením případových studií a reflektovanou prací s prameny.

Více
feminismus.czČlánky › Články o osobnostech ženského hnutí a o ženských organizacích

Články o osobnostech ženského hnutí a o ženských organizacích

4. březen 2001  | Linda Sokačová
vybráno z médií

Rozhovor Andreje Bána se šéfredaktorkou slovenského feministického časopisu Aspekt Janou Juráňovou o situaci v ženském hnutí v Čechách a na Slovensku a dalších tématech. Ženské brýle: Reflex 4/98, str. 50-51.

Portrét ženské organizace La Strada a její spoluzakladatelky Barbel Butterweck. Tvé tělo patří jen tobě: Martina Coufalová, Reflex 42/98.

Článek o ženských organizacích a politických skupinách: proFem, Sociálně demokratické ženy, Dámský klub ODA, Centrum pro Gender Studies, Fórum žen,… Přichází doba žen: P.Kovář, Reflex 6/99.

Informace o Mateřských centrech a rozhovor s Ruth Kolínskou z organizace Pražské matky o jejich vzniku. Matky sobě! Mateřské centrum: M. Coufalová, Reflex 21/97.

Jak ženy boří arogantní mužský svět: série portrétů zajímavých žen z různých oborů a jejich názorů: Jiřína Šiklová, Saša Marie Lineau, Hana Čápová, Alena Mullenová, Pavla Slabá-Johnsson. Rolling Stone 4/99.

Centrum pro Gender Studies se představuje: L.Simerská, Dotek 9/99. Základní informace o této organizaci.

Žena pečuje o život na zemi: rozhovor s ekofeministkou z organizace Agentura Gaia Marií Haisovou. Dotek 9/99, M.Kittová.

Portréty členek feministických organizací: Fun, Fearless, Female, které se perou o vaše práva: Iveta Bartůnková z La Strady, Michaela Marksová - Tominová z Centra pro Gender Studies a Petra Švecová z proFemu. Cosmopolitan 3/2000, Svatava Antošová.

Jsem žena - kdo je víc? Rozhovor s Lenkou Simerskou o feminismu a postavení žen v ČR, osobní portrét. Nový prostor, č. 34, 2001.

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.