Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více

Sarah Sharma: sExit Machine

25.9.2018  Praha  | 

Přednáška navazuje na projekt „the sExit“, který se zabývá genderovým aspektem politiky úniku (exitu). Půjde o přehled široké škály mužských únikových fantazií napříč politickým spektrem. sExity se objevují v geopolitickém, technologickém i intimním prostoru. sExit se skrývá v nacionalistických hnutích (Brexit), nástupu sexuálních robotů, programech digitálního detoxu, aktivismu v oblasti mužských práv a dokonce i v některých odnožích autonomistického marxismu.

Více
feminismus.czČlánky › Čeští europoslanci si rozebrali výbory i funkce

Čeští europoslanci si rozebrali výbory i funkce

27. červenec 2004  |  Novinky.cz
Čeští europoslanci si v minulém týdnu poprvé vyzkoušeli, jak se pracuje v Evropském parlamentu (EP). Usadili se v několika z dvaceti tamních výborů a někteří z nich dokonce získali prestižní funkce. Nejvýše postaveným naším politikem se přitom stal Miroslav Ouzký (ODS), obsadil jedno ze čtrnácti křesel místopředsedů EP.
Čeští europoslanci si v minulém týdnu poprvé vyzkoušeli, jak se pracuje v Evropském parlamentu (EP). Usadili se v několika z dvaceti tamních výborů a někteří z nich dokonce získali prestižní funkce. Nejvýše postaveným naším politikem se přitom stal Miroslav Ouzký (ODS), obsadil jedno ze čtrnácti křesel místopředsedů EP.

BRUSEL - Uspěli ale i další našinci. Josef Zieleniec z české formace SNK-ED (v EP Evropská lidová strana-Evropští demokraté ELS-ED) a Libor Rouček z ČSSD (Evropská socialistická strana ESS) se stali členy prestižního zahraničního výboru.

Ve výboru pro rozvoj zase usedli Jan Zahradil z ODS a nestraník Jana Hybášková (oba ELS-ED). Hynek Fajmon a Nina Škottová z ODS (ELS-ED) zamířili do rozpočtového výboru, Petr Duchoň (ODS, ELS-ED) do výboru pro kontrolu rozpočtu a Ivo Strejček (ODS, ELS-ED) do hospodářského a měnového výboru.

Bodují všechny strany
Výbor pro zaměstnanost a sociální věci přilákal hned tři české europoslance - Milana Cabrnocha z ODS (ELS-ED), Richarda Falbra (ČSSD, ESS) a komunistu Jiřího Maštálku. Další tři - Jan Březina z KDU-ČSL (ELS-ED), Miloslav Randsdorf a Vladimír Remek (oba KSČM, v EP Sjednocená levice SL) usedli ve výboru pro průmysl, výzkum a energetiku.

Ve výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin zasedne Miroslav Ouzký (ODS, ELS-ED). Zuzaně Roithové z KDU-ČSL (ELS-ED) učaroval výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů, Jaromíru Kohlíčkovi (KSČM, SL) výbor pro dopravu a cestovní ruch, Oldřich Vlasák (ODS, ELS-ED) se vydal do výboru pro regionální rozvoj, kde usedl také nezávislý senátor Vladimír Železný (Nezávislí/Demokraté) a nezařazená Jana Bobošíková.

Do výboru pro kulturu a vzdělávání vešli nestraník Tomáš Zatloukal (ELS-ED) a Věra Flasarová (KSČM, SL); Jaroslav Zvěřina (ODS, ELS- ED) a Daniel Strož (KSČM, SL) zase do výboru pro právní záležitosti.

Další posty na obzoru
Neoficiálně se pro naše europoslance rýsuje i několik křesel místopředsedů výborů - Duchoň ve výboru pro rozpočtovou kontrolu, Ransdorf v průmyslovém výboru, Roithová ve výboru pro vnitřní trh.

Rouček se stane prvním místopředsedou zahraničního výboru ve druhé polovině mandátu, tedy od ledna 2007.

Janu Hybáškovou čeká jmenování do čela delegace EP v meziparlamentním výboru EU-Izrael. Místopředsedou delegace pro jihovýchodní Asii by se měl zase stát komunista Kohlíček.

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.