Domácí násilí - veřejné setkání a diskuse

10.12.2018  Středočeský kraj  | 

Otevřená společnost o. p. s., Fórum 50%, o. p. s. , MĚSTO BUŠTĚHRAD a Rodinné centrum Buštěhradský Pelíšek VÁS ZVOU NA VEŘEJNÉ SETKÁNÍ A DISKUSI NA TÉMA: DOMÁCÍ NÁSILÍ

Více

Konference k výstavě Feministická avantgarda

11.12.2018  Jihomoravský kraj  | 

Jako součást doprovodného programu k výstavě připravuje Dům umění konferenci, která se bude zabývat širšími socio-kulturními aspekty (ne)přítomnosti feministické avantgardy v sedmdesátých, potažmo osmdesátých letech minulého století u nás a specifickými podmínkami, za nichž se v tomto období feministické myšlení profilovalo, respektive obezřetně obcházelo. Smyslem konference je přispět k diskusi o důvodech, proč debaty o feminismu a genderu přežívaly v bývalém Československu tak dlouho na okraji zájmu a proč je tomu tak do jisté míry dodnes. V bouřlivých 60. letech, kdy rapidně narůstal zájem o pochopení role žen ve společnosti (včetně jejích historických proměn) a kdy západní feministické hnutí uvádělo tzv. ženské otázky do sociálně-politické praxe, nebyla u nás druhá vlna feminismu téměř zaznamenána. Závažné politické okolnosti srpna 1968, sovětské okupace a následné normalizace zastavily tento proces v zárodku chystaných sociálních reforem a debaty o feminismu a genderu postihl podobný osud jako jiné nonkonformní myšlenkové trendy.

Více

Feministická avantgarda

12.12.2018  Jihomoravský kraj  | 

Skupinová mezinárodní výstava Feministická avantgarda představí mimořádná díla umělkyň, tvořících v sedmdesátých až devadesátých letech minulého století na feministické téma. Práce na emancipační témata ze soukromé rakouské sbírky SAMMLUNG VERBUND pocházejí od světově významných umělkyň.

Více
feminismus.czČlánky › Čeští europoslanci si rozebrali výbory i funkce

Čeští europoslanci si rozebrali výbory i funkce

27. červenec 2004  |  Novinky.cz
Čeští europoslanci si v minulém týdnu poprvé vyzkoušeli, jak se pracuje v Evropském parlamentu (EP). Usadili se v několika z dvaceti tamních výborů a někteří z nich dokonce získali prestižní funkce. Nejvýše postaveným naším politikem se přitom stal Miroslav Ouzký (ODS), obsadil jedno ze čtrnácti křesel místopředsedů EP.
Čeští europoslanci si v minulém týdnu poprvé vyzkoušeli, jak se pracuje v Evropském parlamentu (EP). Usadili se v několika z dvaceti tamních výborů a někteří z nich dokonce získali prestižní funkce. Nejvýše postaveným naším politikem se přitom stal Miroslav Ouzký (ODS), obsadil jedno ze čtrnácti křesel místopředsedů EP.

BRUSEL - Uspěli ale i další našinci. Josef Zieleniec z české formace SNK-ED (v EP Evropská lidová strana-Evropští demokraté ELS-ED) a Libor Rouček z ČSSD (Evropská socialistická strana ESS) se stali členy prestižního zahraničního výboru.

Ve výboru pro rozvoj zase usedli Jan Zahradil z ODS a nestraník Jana Hybášková (oba ELS-ED). Hynek Fajmon a Nina Škottová z ODS (ELS-ED) zamířili do rozpočtového výboru, Petr Duchoň (ODS, ELS-ED) do výboru pro kontrolu rozpočtu a Ivo Strejček (ODS, ELS-ED) do hospodářského a měnového výboru.

Bodují všechny strany
Výbor pro zaměstnanost a sociální věci přilákal hned tři české europoslance - Milana Cabrnocha z ODS (ELS-ED), Richarda Falbra (ČSSD, ESS) a komunistu Jiřího Maštálku. Další tři - Jan Březina z KDU-ČSL (ELS-ED), Miloslav Randsdorf a Vladimír Remek (oba KSČM, v EP Sjednocená levice SL) usedli ve výboru pro průmysl, výzkum a energetiku.

Ve výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin zasedne Miroslav Ouzký (ODS, ELS-ED). Zuzaně Roithové z KDU-ČSL (ELS-ED) učaroval výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů, Jaromíru Kohlíčkovi (KSČM, SL) výbor pro dopravu a cestovní ruch, Oldřich Vlasák (ODS, ELS-ED) se vydal do výboru pro regionální rozvoj, kde usedl také nezávislý senátor Vladimír Železný (Nezávislí/Demokraté) a nezařazená Jana Bobošíková.

Do výboru pro kulturu a vzdělávání vešli nestraník Tomáš Zatloukal (ELS-ED) a Věra Flasarová (KSČM, SL); Jaroslav Zvěřina (ODS, ELS- ED) a Daniel Strož (KSČM, SL) zase do výboru pro právní záležitosti.

Další posty na obzoru
Neoficiálně se pro naše europoslance rýsuje i několik křesel místopředsedů výborů - Duchoň ve výboru pro rozpočtovou kontrolu, Ransdorf v průmyslovém výboru, Roithová ve výboru pro vnitřní trh.

Rouček se stane prvním místopředsedou zahraničního výboru ve druhé polovině mandátu, tedy od ledna 2007.

Janu Hybáškovou čeká jmenování do čela delegace EP v meziparlamentním výboru EU-Izrael. Místopředsedou delegace pro jihovýchodní Asii by se měl zase stát komunista Kohlíček.

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.