Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

Média z pohledu novinářek - diskusní večer

19.9.2018  Praha  | 

Další z řady diskusních večerů v Knihovně Gender Studies bude tentokrát věnován tématu žen v médiích a zpravodajství. Diskutovat budeme o situaci novinářek v českém mediálním prostředí a jejich postavení v redakcích nebo o vlivu genderu na mediální obsah.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více
feminismus.czČlánky › Buďme pro svobodnou volbu!

Buďme pro svobodnou volbu!

14. listopad 2003  |  fs8brezna.ecn.cz
Buďme pro svobodnou volbu!
fs8brezna
Prohlášení z března 2002: Feministická skupina 8. března se staví proti snahám o legislativní zákaz umělého přerušení těhotenství a dalším diskriminačním aktivitám Hnutí pro život ČR (dále jen HPŽ ČR).
Feministická skupina 8. března se staví proti snahám o legislativní zákaz umělého přerušení těhotenství a dalším diskriminačním aktivitám Hnutí pro život ČR (dále jen HPŽ ČR).

Ačkoliv nejsme zastánci/kyněmi potratů, jak nás HPź ČR ve snaze o naši diskreditaci nazývá, jakýkoliv legislativní zásah omezující svobodnou volbu lidí v rozhodování o jejich reprodukčním životě vnímáme jako prohlubování autoritářských a represivních tendencí ve společnosti.

Hnutí pro život ve svých materiálech sází na neinformovanost většiny obyvatelstva, a je naprosto zřejmé, že se snaží s lidmi manipulovat. Tvrdí nám, že potraty jsou naším právním systémem považovány za společenské dobro a z jejich argumentace je patrná snaha přesvědčit lidi o tom, že dovolit potrat znamená prosazovat potrat jako něco správného.

Legislativní zákaz interrupcí podle HPź ČR znamená okamžité snížení počtu prováděných zákroků, jelikož existenci ilegálních potratů a dokonce i potratovou turistiku popírají. Uznávají pouze čísla, která se objevují v oficiálních statistikách, proto neuznávají jevy (jako např. ilegální potrat), které se v nich neobjevují. Je však naprosto logické, že lékař/ka, který/á takový zákrok provádí, jej neuvádí ve svých oficiálních výkazech. K pobavení může sloužit skutečnost, že věří pouze v empiricky dokazatelné skutečnosti, ačkoliv stoupenci tohoto hnutí z převážné většiny vycházejí z přesvědčení o existenci Boha.

Na množství interrupcí má vliv spíše ne/dostatečná informovanost, vzdělávání a sociální podmínky, ve kterých se těhotná žena nachází. Jedním ze základních lidských práv je také právo na důstojný život. A je otázkou, zda to současný stav společnosti umožňuje každému. Ačkoliv oplývají péčí o začátek a konec lidského života, jeho samotný průběh je nezajímá a interrupci ze sociálních důvodů označují za potrat na požádání.

HPź ČR zcela odmítá antikoncepci (zatím však nepožaduje její legislativní zákaz). Jedním z jejich hlavních argumentů je, že antikoncepce je zdrojem vysokých zisků pro výrobce. To však neznamená, že antikoncepce je špatný výrobek. Odmítneme používat dětské plenky a menstruační potřeby jenom proto, že jsou předmětem zisku? HPź ČR dále uvádí, že antikoncepce způsobuje větší počet rozvodů a zvyšuje potratovost. Jakými empirickými cestami k tomuto závěru HPź ČR došlo?

Podobně se můžeme ptát, proč HPź ČR považuje nesezdaná soužití a děti narozená mimo manželství za škodlivé pro společnost.

Jeden z hlavních rozporů v jejich tvrzeních vidíme v přílišném zdůrazňování úcty k lidskému životu, ovšem pouze u určitých skupin lidí. Homosexualita, děti "zplozené" mimo manželství, děti ze zkumavek podle HPź ČR škodí společnosti. Tento názor považujeme za klerofašistickou tendenci ve společnosti. V jejich materiálech se také objevuje tvrzení, že "český národ, stejně tak jako většina kulturních národů, vymírá." Zde se můžeme zatím pouze dohadovat, zda by poté, co by HPź ČR uspělo s vyloučením těchto podle nich "nevhodných" skupin z reprodukčního života, neusilovalo o jejich celkové vyloučení ze života společnosti. Skončila by jejich selekce u "kulturních a sexuálních" rozdílů?

Sex nepovažujeme pouze za akt plození dětí, ale chápeme ho jako plnohodnotnou součást lidského života nejen v partnerských vztazích. Silně protestujeme proti redukci člověka na reprodukční sílu společnosti. Není povinností mít dítě a život nemusí být naplněn pouze v okamžiku jeho početí.

Vydala: Feministická skupina 8. března, březen 2002, fs8.brezna@centrum.cz.

Další informace o HPź ČR najdete v časopisu Feministické skupiny Přímá cesta II, můžete objednat na fs.distribuce@centrum.cz.

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.