Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více

Sarah Sharma: sExit Machine

25.9.2018  Praha  | 

Přednáška navazuje na projekt „the sExit“, který se zabývá genderovým aspektem politiky úniku (exitu). Půjde o přehled široké škály mužských únikových fantazií napříč politickým spektrem. sExity se objevují v geopolitickém, technologickém i intimním prostoru. sExit se skrývá v nacionalistických hnutích (Brexit), nástupu sexuálních robotů, programech digitálního detoxu, aktivismu v oblasti mužských práv a dokonce i v některých odnožích autonomistického marxismu.

Více
feminismus.czČlánky › Běžkyně Kateřina Neumannová, matka malé dcerky, vyhrála závod

Běžkyně Kateřina Neumannová, matka malé dcerky, vyhrála závod

6. leden 2004  | Václav Procházka  |  www.sport.cz
Byl to excelentní návrat. Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová nezávodila rok a půl, pak si v Ramsau 'odskočila' na desetikilometrovou trať od dcery Lucie a hned vyhrála! "Pořád nebude takové posvícení, ale je to povzbudivé," řekla pak v rozhovoru pro Právo.
Neumannová: Pořád asi vyhrávat nebudu

Byl to excelentní návrat. Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová nezávodila rok a půl, pak si v Ramsau 'odskočila' na desetikilometrovou trať od dcery Lucie a hned vyhrála! "Pořád nebude takové posvícení, ale je to povzbudivé," řekla pak v rozhovoru pro Právo.

22.12. 08:36
RAMSAU - Co svému triumfu říkáte s odstupem pár hodin. Nezavařila jste si trošku? Po takovém návratu od vás všichni budou čekat jen vítězství...

Nebude to asi furt takové posvícení. Pořád asi vyhrávat nebudu. Ale ráda bych stále byla ve špici. Tohle bylo hodně povzbudivé. Nahrály mi ale podmínky. V druhé polovině okruhu se dalo odpočívat. Jely mi lyže.

Co vám pověděl trenér Frühauf?

Vždy si spolu promluvíme, až se to rozleží. Teď mi akorát řekl, že jsem šikovná. Víc slov jsme neprohodili.

Před závodem jste byla středem zájmu, poslouchala jste i narážky, absolvovala jste spoustu rozhovorů. Jak to snášíte?

Nebyla to olympiáda, jen svěťák. Tak to zase tolik nevadilo.

Ale asi jste cítila cosi nového po tak dlouhé závodní pauze?

Lehké napětí tam bylo, byla jsem víckrát na toaletě, ale to je normální.

Opravdu vás nenapadlo, že by to mohlo dopadnout takhle dobře?

Bývala bych brala šesté osmé místo, zklamaná bych byla, pokud bych nelízla nějaké body. Takhle vysoko jsem ale nepomýšlela.

Jak na váš návrat reagovaly soupeřky?

Moc jsem se s nimi v tréninku nepotkávala. Na trať jsem vyrážela ve chvílích, kdy ony už končily. Většina mě viděla až při závodě. Asi byly překvapené.

Nakolik se za poslední měsíce změnil lyžařský běžecký svět? Skončily Skariová, Belmondová, po mateřské se méně úspěšně vrací Čepalovová...

Pár jmen zmizelo. Boj proti dopingu se přitvrdil. Rusky jsou uklizené. Nechci říkat, že je to teď úplně čisté, ale určitě čistší.

Výrazně jste si polepšila na kontě. Kvůli diskvalifikacím za doping jste se posunula v pořadí na hrách v Salt Lake City, za medaile dostanete od olympijského výboru víc. Prémie jsou i za výhru ve Světovém poháru...

Mám to kam sypat. Dál na Šumavě stavím svůj barák. Kdybych takhle vyhrávala jednou týdně vůbec bych se nezlobila. Zatím je hotová jen hrubá stavba. Momentálně je zazimovaná. Budou tam čtyři apartmány a byt pro mě. Příští zimu snad bude hotovo.

Co blížící se Vánoce?

Beru je letos vlažně. Jen jedna věc mi trochu leží v hlavě. Musím sehnat Ferdu mravence. Máme jednoho na ocelové pružině, Lucka je z něj úplně hotová, okusuje ho, ale mám strach aby nepustila barva a nestalo se jí z toho něco. Proto musím sehnat jiného plyšového.

Václav Procházka (Ramsau), Právo, Sport.cz
www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.