Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

Média z pohledu novinářek - diskusní večer

19.9.2018  Praha  | 

Další z řady diskusních večerů v Knihovně Gender Studies bude tentokrát věnován tématu žen v médiích a zpravodajství. Diskutovat budeme o situaci novinářek v českém mediálním prostředí a jejich postavení v redakcích nebo o vlivu genderu na mediální obsah.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více
feminismus.czČlánky › Aktivistka za práva zvierat chce byť po smrti ugrilovaná

Aktivistka za práva zvierat chce byť po smrti ugrilovaná

25. duben 2003  | SITA  |  www.feminet.sk
Šéfka britskej organizácie na ochranu práv zvierat Ingrid Newkirková (53) napísala poslednú vôľu, v ktorej žiada, aby bola po smrti ugrilovaná a jej koža použitá na výrobu koženého tovaru ako protest proti zlému zaobchádzaniu ľudí so zvieratami.
Šéfka britskej organizácie na ochranu práv zvierat Ingrid Newkirková (53) napísala poslednú vôľu, v ktorej žiada, aby bola po smrti ugrilovaná a jej koža použitá na výrobu koženého tovaru ako protest proti zlému zaobchádzaniu ľudí so zvieratami. Predsedníčka organizácie Ľudia za etické zaobchádzanie so zvieratami (PETA) vo štvrtok uviedla, že svoje telo po smrti venuje svojej organizácii, ktorá ho bude môcť použiť na vyjadrenie rôznych protestov.

Newkirková tiež naznačila, aby z jej nôh vyrobili držiaky na dáždniky podobné, ako sa robia z nôh slonov. "Chcem nájsť spôsob, aby moja práca pokračovala aj po mojej smrti a toto je len prvý nápad," povedala. V testamente navrhuje, aby jej pečeň vákuovo zabalili a poslali do Francúzska, kde môže byť použitá na kampaň proti kupovaniu husacej a kačacej pečienky. Kačky a husi pred zabitím "štopujú", aby mali väčšie pečienky. Newkirková zatiaľ nepočula o nikom, kto by si dal urobiť podobnú poslednú vôľu. "Dúfam, že začnem nový trend," uviedla a dodala, že už dostala list od osoby, ktorá má záujem použiť jej telo na propagáciu vegetariánstva.

Len jedna časť Newkirkovej tela nebude podľa testamentu použitá na protest. Časť jej srdca chce pochovať v blízkosti pretekárskeho okruhu Hockenheim v Nemecku. "Milujem Formulu 1 a milujem Michaela Schumachera," vyznala sa Newkirková.

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.