Jazyk – nástroj (feministické) ne_svobody?

24.10.2018  Praha  | 

Na dalším z řady diskusních večerů v Knihovně Gender Studies bude představena nejnovější kniha Jany Valdrové (Univerzita Innsbruck), jazykovědkyně a specialistky na genderovou lingvistiku „Reprezentace ženství z perspektivy lingvistiky genderových a sexuálních identit” Autorka představí svoji analýzu označování žen ve vyjadřovací praxi veřejného prostoru. Diskutovat bude také Ondřej Beran, z Centra pro etiku na Univerzitě Pardubice, zástupce editorského týmu, který připravil knihu Deborah Cameron „Mýtus o Marsu a Venuši. Mluví muži a ženy opravdu různými jazyky?“ k vydání v českém překladu. O souvislostech genderu, queer a jazyka bude pak hovořit také Vít Kolek z Univerzity Palackého v Olomouci, který se zabývá genderem v jazyce a generickým maskulinem v němčině a v češtině.

 

Více

Feminist Voice Party (Zine Launch)

25.10.2018  

The 8th of March Coalition was formed early in 2018 to mobilise supporters for International Women's Day. We are political feminists of many nationalities who reside in Prague and are committed to a revolutionary transformation of society. This event is aiming to bring together the different groups (feminist, student groups, etc) working in Prague so we can support each other. Our magazine has taken the theme of sexual harassment not for any contemporary fashion but because it is an everyday reality for many women in homes, schools, workplaces and indeed universities. We hope you use our publication not just as a source of information but as a key to action. There will be drinks, food and great company!

Více

Workshop na téma "Praktické tipy a rady pro sladění práce a rodiny"

26.10.2018  Praha  | 

Ministerstvo práce a sociálních věcí zve na workshop na téma "Praktické tipy a rady pro sladění práce a rodiny aneb zaměstnavatel i zaměstnanec je člověk a potřebuje sladit práci a rodinu".

Více

Kdo se bojí Ester Krumbachové?

4. května 2018 (pátek) 11:00 - 21:00

První ze série kurátorských bloků věnovaných tvorbě, osobnosti a odkazu Ester Krumbachové. Díky zahraničním kurátorům program nabídne širší perspektivu, v níž je možné uvažovat o upozaděné a zároveň mnohdy mytizované umělkyni, jež ovlivnila několik generací české filmové kultury.

Ačkoli je Ester Krumbachová (1923–1996) uznávaná jako jedna z klíčových postav československé kultury šedesátých a sedmdesátých let minulého století, její samostatná tvorba je překvapivě málo známá. V rámci programu Kdo se bojí Ester Krumbachové?  bude zastoupen jediný film, který sama režírovala, Vražda ing. Čerta (1970), protofeministické dílo o ženě a jejím kulinářském umění, které nakonec vede až k vraždě. Kurátorky Ruth Noack a Jesse Jones přizvaly "spolupachatele" Pádraica E. Moorea, aby film společně kontextualizovali ze současných pozic feminismu, magie a materialismu.
Komponovaný filmový program nabídne přednášky, projekce, debaty a performance.

11:00 /
Úvod: Padraic Moore, Jesse Jones, Ruth Noack
Projekce: Vražda Ing. Čerta / 77 min

12:40 /
Projekce: Fatima's Letter / 19 min

13:00 -14:00 /
Oběd

14:00 /
Projekce: A question of Silence / 93 min    
Diskuze

16:00 /
Přestávka

16:15 /
Performance: Radost!! - Kateřina Konvalinová, Viktorie Vášová
Performativní čtení jednoho z nerealizovaných scénářů Ester Krumbachové.

16:45 /
Úvod: Padraic Moore, Jesse Jones, Ruth Noack

17:00 /
Projekce: Konec srpna v hotelu Ozón / 77 min

18:15 /
Přestávka

18:30 /
Projekce: Shoes / 57 min / živý hudební doprovod

19:30 /
Diskuze

 

místo:  Kino Ponrepo , Praha 1

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.