Feministická avantgarda

12.12.2018  Jihomoravský kraj  | 

Skupinová mezinárodní výstava Feministická avantgarda představí mimořádná díla umělkyň, tvořících v sedmdesátých až devadesátých letech minulého století na feministické téma. Práce na emancipační témata ze soukromé rakouské sbírky SAMMLUNG VERBUND pocházejí od světově významných umělkyň.

Více

Noc myšlenek – Být či nebýt dnes feminist(k)ou?

31.1.2019  Praha  | 

Co to znamená, když o sobě dnes někdo řekne, že je feminist(k)a? Jakou roli v renesanci feminismu sehrávají sociální sítě? Představuje třeba #MeToo virální fenomén nebo se jedná o společensko-feministické hnutí 21. století? Přijďte na naši akci NOC MYŠLENEK Tváří v tvář přítomnosti: Být či nebýt dnes feminist(k)ou? Se známými osobnostmi jakými jsou Kamil Fila, Pavel Houdek, Abnousse Shalmani se zaměříme na téma feminismu v současnosti prostřednictvím debat a projekce filmu „Kluci a Guillaume, ke stolu!“ 31. ledna u nás ve Francouzském institutu od 17.30 do půlnoci a v CEFRES od 14 do 16 h! Vstup zdarma.

Více

Uvedení tématu sexuálního násilí do českého výzkumu dějin druhé světové války a jejích následků – Workshop

1.2.2019  Praha  | 

Ačkoliv se v uplynulých čtyřiceti letech intenzivně rozvíjel historický výzkum sexuálního násilí, v českém prostředí toto téma stále představuje pověstné bílé místo. A to chceme změnit. V souladu s tezí Susan Brownmiller v níž je znásilnění výrazem moci, nikoli chtíče, nabízí náš workshop uvedení do tohoto tématu. Usilujeme zejména o propojení badatelů, kteří se daným tématem zabývají nebo by o něm chtěli v budoucnu psát. Jednodenní workshop, s účastí Reginy Mühlhäuser a Anny Hájkové, propojí ve třech blocích úvodní metodologickou přednášku s představením případových studií a reflektovanou prací s prameny.

Více

Kdo se bojí Ester Krumbachové?

4. května 2018 (pátek) 11:00 - 21:00

První ze série kurátorských bloků věnovaných tvorbě, osobnosti a odkazu Ester Krumbachové. Díky zahraničním kurátorům program nabídne širší perspektivu, v níž je možné uvažovat o upozaděné a zároveň mnohdy mytizované umělkyni, jež ovlivnila několik generací české filmové kultury.

Ačkoli je Ester Krumbachová (1923–1996) uznávaná jako jedna z klíčových postav československé kultury šedesátých a sedmdesátých let minulého století, její samostatná tvorba je překvapivě málo známá. V rámci programu Kdo se bojí Ester Krumbachové?  bude zastoupen jediný film, který sama režírovala, Vražda ing. Čerta (1970), protofeministické dílo o ženě a jejím kulinářském umění, které nakonec vede až k vraždě. Kurátorky Ruth Noack a Jesse Jones přizvaly "spolupachatele" Pádraica E. Moorea, aby film společně kontextualizovali ze současných pozic feminismu, magie a materialismu.
Komponovaný filmový program nabídne přednášky, projekce, debaty a performance.

11:00 /
Úvod: Padraic Moore, Jesse Jones, Ruth Noack
Projekce: Vražda Ing. Čerta / 77 min

12:40 /
Projekce: Fatima's Letter / 19 min

13:00 -14:00 /
Oběd

14:00 /
Projekce: A question of Silence / 93 min    
Diskuze

16:00 /
Přestávka

16:15 /
Performance: Radost!! - Kateřina Konvalinová, Viktorie Vášová
Performativní čtení jednoho z nerealizovaných scénářů Ester Krumbachové.

16:45 /
Úvod: Padraic Moore, Jesse Jones, Ruth Noack

17:00 /
Projekce: Konec srpna v hotelu Ozón / 77 min

18:15 /
Přestávka

18:30 /
Projekce: Shoes / 57 min / živý hudební doprovod

19:30 /
Diskuze

 

místo:  Kino Ponrepo , Praha 1

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.